Przetwarzanie odpadów we własnym ogrodzie
Kompostowanie odpadów w ogrodzie – krok po kroku
Poradnik, jak ekologicznie pozbyć się odpadów zielonych
1. Sporządź z drewnianych desek lub kup ażurowy pojemnik do kompostowania bez dna (brak dna umożliwia bezpośredni dostęp do kompostu niezbędnych organizmów glebowych), nie mniejszy jednak niż sześcian 1x1x1m. Gdy po jakimś czasie pojemnik okaże się niewystarczający, zawsze możesz dostawić następny.
2. Umieść pojemnik do kompostowania w cieniu.
3. Jeśli masz miejsce, posadź obok czarny dziki bez.
4. Na początek wrzuć „zaczyn” ze starego kompostu. Jeżeli jest to pierwszy kompostownik, możesz dodać
starter lub niewielką ilość gotowej ziemi ogrodowej.
5. Potem stopniowo dodawaj to, co akurat jest w ogrodzie: trawę z kosiarki, chwasty po wypieleniu, resztki roślin z ogrodu, rozdrobnione gałęzie po cięciu drzew i krzewów, resztki owoców, skorupki z jaj, popiół z ogniska, odpadki kuchenne roślinnego pochodzenia, zgrabione liście itd.
6. Uwaga! Do kompostu nie wrzucaj: metalu, kolorowych gazet, szkła, plastiku, mięsnych odpadów kuchennych i kości oraz zainfekowanych roślin ogrodowych.
7. W celu skrócenia procesu rozkładu, każdą świeżo złożoną porcję odpadów przysypuj warstwą żyznej ziemi z ogrodu lub zakupioną żyzną ziemią liściową.
8. Podlewaj umiarkowanie wodą z konewki, utrzymuj wilgoć i nie dopuszczaj do przesuszenia. Nie możesz jednak przelewać!
9. Raz w miesiącu dobrze jest zwilżyć masę kompostową gnojówką z pokrzywy. Możesz także zastosować zakupione w sklepie ogrodniczym ekologiczne „aktywatory” lub specjalne „startery do kompostu” zawierające mikroorganizmy inicjujące procesy rozkładu.
10. Po ułożeniu każdej „porcji” odpadów kompost przykrywaj liśćmi, słomą albo workiem z juty, żeby nie tracił ciepła i wilgoci.
11. Gdy poczujesz „niemiły” zapach, to możesz być pewien, że jest za mokro! Przelany kompost ratuj przez wprowadzenie powietrza: nakłucia widłami, poruszenie całego kompostu, przełożenie mokrych warstw chłonącymi wodę tekturowymi wytłaczankami po jajach, rozdrobnionymi gałązkami lub zgniecionymi w kule niekolorowymi gazetami – papier gazetowy świetnie osusza masę kompostową.
12. Po 3-4 miesiącach kompost powinien być lekko przetrawiony.
13. Gdy kompostowanie zaczniemy wiosną, np. w maju, pełną dojrzałość warstwy dolnej powinniśmy uzyskać po 5-6 miesiącach (jesienią).
Prawidłowo przygotowany kompost nie śmierdzi, a pachnie ziemią. Tak przygotowany kompost z własnego ogrodu jest nie tylko najwłaściwszym nawozem dla naszych roślin – to także wielka oszczędność: mniej wyrzucamy (trafiają tu niemal wszystkie odpady organiczne) i mniej kupujemy (substratów glebowych i nawozów organicznych, podłoży, ściółek).
Przygotowywanie kompostu może trwać krócej. Jeżeli z różnych względów kompostowanie rozpoczęliśmy w środku lata, a chcielibyśmy mieć gotowy kompost już jesienią – wtedy możemy zastosować zakupione startery kompostowe, które są skondensowaną mieszanką specjalnych bakterii kompostowych i kultur grzybowych. Nie jest to tani zakup, ale dzięki ich użyciu zebrany z ogrodu materiał roślinny zostanie „strawiony” dużo szybciej. Już w przeciągu 6-8 tygodni otrzymamy ciemnobrązowy, pachnący lasem kompost, którym, niezależnie od pory roku, ściółkujemy glebę pod roślinami, zaopatrując ją w składniki odżywcze. Taki kompost chroni także korzenie roślin: latem – przed utratą wody, a zimą – przed mrozem i wysuszającym wiatrem.